Matične ćelije iz pupčane vrpce: Koristi, postupak i najčešća pitanja
Sve što treba da znate o čuvanju matičnih ćelija iz pupčane vrpce: prednosti, postupak, cene i najčešća pitanja.
Matične ćelije iz pupčane vrpce: Koristi, postupak i najčešća pitanja
Šta su matične ćelije i zašto su važne?
Matične ćelije su osnovne građevne ćelije ljudskog organizma koje imaju sposobnost da se razvijaju u različite tipove ćelija kao što su ćelije srca, krvi ili kože. Naučna istraživanja su dokazala da ove ćelije igraju ključnu ulogu u obnavljanju oštećenih tkiva.
Najveća koncentracija matičnih ćelija kod odraslih osoba nalazi se u koštanoj srži i krvi, ali s godinama one gube svoju vitalnost. Zbog toga su naučnici otkrili da krv iz pupčane vrpce novorođenčeta sadrži izuzetno mlade i vitalne matične ćelije, koje se mogu koristiti u lečenju raznih bolesti.
Koje bolesti se mogu lečiti matičnim ćelijama?
Trenutno postoji mogućnost lečenja više od 75 teških bolesti pomoću matičnih ćelija, uključujući:
- Leukemiju i druge maligna oboljenja
- Poremećaje krvi i metabolizma
- Urođene poremećaje
- Poremećaje imuniteta
- Šećernu bolest
Postoje dve vrste terapije matičnim ćelijama: autologna (korišćenje sopstvenih ćelija) i alogena (korišćenje ćelija drugog davaoca). Autologna terapija ima prednost jer eliminiše rizik od odbacivanja ćelija od strane organizma.
Kako izgleda postupak prikupljanja matičnih ćelija?
Postupak prikupljanja matičnih ćelija je potpuno bezbolan i bezopasan, kako za majku tako i za novorođenče. Obavlja se neposredno nakon porođaja, nakon što se preseče pupčana vrpca:
- Krv se prikuplja iz dela pupčane vrpce koji je povezan sa placentom
- Postupak traje samo nekoliko minuta
- Materijal se pakuje u specijalnu kesicu i šalje u laboratoriju
- U laboratoriji se vrše analize na prisustvo virusa i infekcija
- Ako su ćelije zdrave, zamrzavaju se na temperaturi od -196°C u tečnom azotu
Važno je napomenuti da se prikupljanje matičnih ćelija može obaviti i nakon porođaja carskim rezom, iako u tom slučaju može biti manje količine materijala.
Čuvanje matičnih ćelija: Koliko dugo i koliko košta?
Čuvanje matičnih ćelija obično se vrši u specijalizovanim bankama koje koriste kriogenu tehnologiju. Trenutno u Srbiji ne postoji banka matičnih ćelija, pa se materijal šalje u inostranstvo, najčešće u Belgiju ili Holandiju.
Cene variraju u zavisnosti od lokacije:
- U Srbiji organizovan transport u inostranstvo košta oko 1800-2500 evra za period od 17-20 godina
- U Hrvatskoj cena iznosi oko 2000 evra za 20 godina čuvanja
- U Švajcarskoj cena može biti i do 2500 evra
Nakon isteka osnovnog perioda čuvanja (obično 20 godina), roditelji ili dete (koje je tada punoletno) može produžiti čuvanje uz dodatnu naknadu od oko 40 evra godišnje, ili donirati ćelije banci.
Najčešća pitanja o matičnim ćelijama
Da li ćelije iz pupčane vrpce mogu koristiti i drugim članovima porodice?
Da, istraživanja pokazuju da čak četiri generacije iz iste porodice mogu koristiti ove ćelije, uključujući i majku deteta.
Šta ako se rode blizanci?
U slučaju blizanaca, roditelji mogu odabrati da sačuvaju ćelije samo jednog deteta ili oba. Mnoge banke nude popust od 50% za drugo dete.
Da li postoji rok trajanja za sačuvane ćelije?
Tehnički, ćelije se mogu čuvati neograničeno dugo u kriogenim uslovima. Nakon standardnog perioda od 20 godina, moguće je produžiti čuvanje uz dodatnu naknadu.
Da li ćelije mogu pomoći u lečenju šećerne bolesti?
Istraživanja pokazuju da matične ćelije imaju potencijal u lečenju šećerne bolesti, mada u nekim zemljama postoje određena ograničenja u ovom pogledu.
Zaključak
Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce predstavlja važnu investiciju u zdravlje budućnosti. Iako postupak zahteva određena finansijska sredstva, potencijalne koristi su nezamenjive, posebno u porodicama sa naslednim bolestima. Sa razvojem medicine, broj bolesti koje se mogu lečiti matičnim ćelijama konstantno raste, što ovu opciju čini sve važnijom.
Pre donošenja odluke o čuvanju matičnih ćelija, preporučuje se detaljna konsultacija sa lekarom i informisanje o uslovima koje nude različite banke matičnih ćelija.